Flyudlån

Skrevet af Lars Brodersen til . Sendt til Alt om klubben

Flyudlån
Klik her for at hente flyudlånsblanket til ansøgning om at låne et af Aviators fly;
Hvis flere piloter låner et eller flere fly sammen, skal samtlige piloter, der ønsker at fungere som fartøjschef, hver især udfylde og indsende flyudlånsblanketten.
Blankettet udfyldes og sendes til både Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.og Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..


Aviator flyudlån 2020
20/6 - 21/6 2020 Minik Dam Frank - Discus 2C (1W) - Arnborg
12/7 - 21/7 2020 Thomas Nymark Nielsen og Jens Ehlers - Arcus M (D-KFMW) - Tjekkiet

19/7 – 2/8 2020 Jens Andersen – LS4 (OY-TXA) – Nordisk- og Juniormesterskab på Arnborg + træning for Juniorlandsholdet
24/7 – 2/8 2020 Minik Dam Frank – Arcus M (D-KFMW) – Sun-Air Cup på Arnborg
5/8 - 16/8 2020 Minik Dam Frank - Discus CS - DM
6/8 - 16/8 2020 Henrik "Tzylle" Sylvest Jacobsen - Arcus M (D-KFMW) - DM

Aviator flyudlån 2019
29/5 - 31/5 Jens Ehlers, Ole Lindschouw & Thomas Nymark Nielsen - Arcus M & Discus 2cFES - Strækflyvning fra Neustadt-Glewe, Tyskland
13/7 - 21/7 AVIATOR's klubudflugt til Tyskland - Arcus, AKS21, Junior, LS4, Discus, Discus 2 og evt. Acro (dvs. alle klubbens fly undtagen Dimona)
17/8 - 23/8 Minik Dam Frank - Discus 2c FES - talentkursus vest og distriktskonkurrence Kolding
23/8 - 24/8 Daniel Philips - Dimona - Anholt, Endelave, Læsø og Samsø
6/9 - 8/9 Christina Solberg Hansen - Dimona - Bornholm retur

Aviator flyudlån 2018
4/6 - 6/6 Jens Ehlers & Thomas Nymark Nielsen - Arcus M - Strækflyvning fra Neustadt-Glewe, Tyskland
4/6 - 6/6 Ole Lindschouw - Discus CS - strækflyvning fra Neustadt-Glewe, Tyskland

Aviator flyudlån 2017
24/5 - 6/6 Henrik Holm Kristensen/Stefan Pielmeier - Duo Discus - Strækflyvningslejr i Roitzschjora, Tyskland
24/5 - 4/6 Ulrike Pielmeier/Stefan Pielmeier - LS4/G4 - Strækflyvningslejr i Roitzschjora, Tyskland
25/5 - 1/6 Jørgen Skov Larsen - LS6-18w - Strækflyvningslejr i Roitzschjora, Tyskland
19/7 - 23/7 Herning Svæveflyveklub - Acro - sommerlejr i Herning
19/7 - 29/7 Thomas Nymark, Ole Borup og Jens Ehlers - ferieflyvning i Dvur Kralove (Tjekkiet)

Aviator flyudlån 2016
4/5-16/5 Stefan Pielmeier LS4 (G4), flyvelejr FDAW, Tyskland
5/5-8/5 Ole Borup / Thomas Nymark DuoDiscus, NeustadtGlewe, Tyskland
18/6-19/6 Lis Arneberg Acro, Airshow Åbent Hus Skydstrup
13/8-14/8 Lis Arneberg Acro, Airshow Værløse

Aviator flyudlån 2015
28/3-13/4 Johan Frey LS6, Pribina Cup, Slovakiet
01/4-04/4 Michael Rønå LS4 (G4), juniorlejr, Hammer Flyveplads
01/5-03/5 Michael Rønå LS6 til Nordjyske Mesterskaber, EKVH
27/7-31/7 Jesper Neerholt Sørensen LS6 Viborg Sommerlejr

Aviator flyudlån 2014
17/4-20/4 Michael Rønå LS4 (G4), Juniorlejr Arnborg
20/4-28/4 Lars Brodersen LS10, Østrigstur
20/4-26/4 Poul Guldbæk DuoDiscus, Spring Cup, Herning
16/5-19/5 Michael Rønå LS4 (G4), Nordjyske Mesterskaber EKVH
26/5-06/6 Henrik "Tzylle" LS10, DM Arnborg
13/6-21/6 Jens B. Kjeldsen LS6, Førsteinstruktørkursus Arnborg
30/6-5/7 Lis Arneberg Acro, NM-kunstflyvning, Borås, Sverige
14/7-24/7 Michael Rønå LS6, Junior-DM, Arnborg
24/8-31/8 Ole Borup LS6, Førsteinstruktørkursus Arnborg

Aviator flyudlån 2013
18/4-03/5 Lars Brodersen LS10(2W) Østrigstur
20/4-27/4 Peter Fritsen LS4(PX) til Spring Cup, flyet retur 28/4 10:00
20/4-28/4 Claus Vad LS4(G4) til Spring Cup ...aflyst 14/2 (Spring Cup overtegnet)
06/5-10/5 Henrik Tzylle LS10(2W)Sunaircup fortræning Arnborg ...retur igen 8/5 (vejr)
08/5-12/5 Jens B. Kjeldsen LS3(00) Neustadt-Glewe klubtur ...aflyst af Jens
08/5-12/5 Ole Borup LS4(PX) Neustadt-Glewe klubtur
17/5-20/5 Morten Jensen LS4(G4) NOM
17/5-20/5 Jesper Mølbak LS10(2W)NOM
07/7-19/7 Peter Fritsen LS4(PX) SAC/Junior DM
20/7-28/7 FlyINverted EKVH(Lis Arneberg)ACRO, ASK21, Puchacz, Dimona. Anden flyvning med disse fly efter aftale med FlyINverted

Aviator flyudlån 2012
31/3-15/3 Johan Frey, Lars Brodersen DuoDiscus til Pribina Cup
25/5-10/6 Johan frey, Lars Brodersen DuoDiscus til Adria Cup
07/5-11/5 Niels Jørgensen LS4a strækflyvningskursus DSvU
17/5-28/5 Frank Sandeløv DuoDiscus, LS4, LS10 til Østrig (afhængig af antal piloter, besluttes senere)
14/7-22/7 Steen Thomasberg Dimona, Acro, ASK21 til FlyInverted

Aviator flyudlån 2011
16/4-01/5 Johan Frey, Lars Brodersen DuoDiscus til Pribina Cup
29/5-10/6 Lars Brodersen LS6 til Østrig
11/7-17/7 Lis Arneberg Acro til Norge
16/7-24/7 Steen Thomasberg Dimona, Acro, ASK21 til FlyInverted
02/9-04/9 Lis Arneberg m.fl. ASK21 til DM i kunstflyvning EKVH.

Aviator flyudlån 2010
27/6-09/7 Frank Sandeløv Discus + DuoDiscus, klubarrangement til Østrig
17/7-25/7 Steen Thomasberg ASK21, Acro + Dimona til FlyInverted.

Aviator flyudlån 2009
04/4-20/4 Johan Frey Discus til Nitra

21/5-31/5 Theis + Nicolai Rosenkilde DuoDiscus til tosædet DM. ...lån aflyst (af Nicolai)
04/7-11/7 Alf + Elias DuoDiscus til Jysk Fynsk aflyst
17/7 Frank Sandeløv X1 til SKAAL arrangement aflyst
17/7 Frank Sandeløv 1W til SKAAL arrangement aflyst
17/7 Frank Sandeløv Dimona til SKAAL arrangement aflyst
18/7-26/7 Steen Thomasberg X1 til FlyINverted
18/7-26/7 Steen Thomasberg 3W til FlyINverted
18/7-26/7 Steen Thomasberg Dimona til FlyINverted
24/7-06/8 Nicolai Rosenkilde Larsen LS10 eller LS6 til DM18M, Arnborg ...lån aflyst (af Nicolai)
03/10 Jens Albertsen klokken 9-12, arrangement

Aviator flyudlån 2008

15/3-30/3 Tommy, Niels Jørgensen, DuoDiscus til Nitra
15/3-30/3 Johan Frey Discus til Nitra
21/4-26/4 Alf Søe-Knudsen LS4 til Spring Cup i Herning
28/4-12/5 Nicolai Larsen, Theis Falk DuoDiscus til 2-sædet DM
05/7-13/7 Steen Thomasberg ASK21 SZD59 HK36TTC til flyinverted
07/7-13/7 Alf Søe-Knudsen LS4 til Jydsk Fynsk på Skinderholm
07/7-13/7 Johan Frey LS6 til Jydsk fynsk
10/7-24/7 Nicolai Sten Discus til junior DM
12/7-24/7 Anders Møller Andersen LS10 18m DM ...aflyst (intet fly)
16/8-22/8 Nicolai Sten Discus til træning på Arnborg
30/8-31/8 Nicolai Sten Discus, nationalholdssamling Arnborg 

Aviator flyudlån 2007

31/3-15/4 Johan Frey og Søren Wistisen: DuoDiscus til Nitra
14/5-28/5 Nicolaj Larsen, Discus HK til DM

25/5-27/5 Tommy Jørgensen, LS6 til DM-træning
uge 28 Alf Søe-Knudsen, T5 til Jysk-fynsk uge 29 FlyINverted, ASK21 + Acro

9/7-19/7 Søren Wistisen, Discus til junior DM
9/7-19/7 Anders Midholm Fauerby G4 til klubklasse DM
23/7- 2/8 Nicolai Steen, Nicolai Larsen: DuoDiscus til tosædet DM